99-re lapot húzni

2016. május 05. 07:31

Az MNB-bomba detonációját követően egészen más akusztikája van annak, ha a kormány törvényi erővel akarja eltitkolni állami cégek közérdekű adatait a nyilvánosság elől.

2016. május 05. 07:31
Pápay György
Magyar Nemzet

Tizenkilencre húzott lapot a kormánypárt, amikor Németh Szilárd még februárban a postatörvény módosítását kezdeményezte, hogy az állami többségi tulajdonban lévő Magyar Posta szerződései ne minősüljenek közérdekű adatnak. A vállalkozás kockázatos voltát mutatta, hogy Áder János köztársasági elnök jóvoltából a törvényjavaslat az Alkotmánybíróság asztalán landolt, az MNB alapítványainak költekezéseit titkosítani kívánó jogszabállyal egyetemben. Csakhogy míg az utóbbit közismert módon elkaszálta, addig a Magyar Posta »matolcsyzálásának« valamilyen oknál fogva nem állta útját a taláros – vagy inkább talányos – testület. A Fidesz pedig jól láthatóan úgy viselkedik, mint a szerencsejátékos, aki ha egy pillanatra is úgy érzi, hogy Fortuna a kegyeibe fogadta, rögtön nagy tétekben kezd játszani.

Nem lenne meglepő, ha a kormány újabb merész húzása »a 99-es paragrafus« néven híresülne el, s vonulna be később a hazai politika- és sajtótörténetbe. A törvénymódosítást ugyanis, amelyre sokan számítottak, és amelynek a jelek szerint csak főpróbája volt a postatörvény testreszabása, a 2017-es költségvetést megalapozó salátatörvényben rejtette el a benyújtó Nemzetgazdasági Minisztérium. (Ha rosszmájúak lennénk, hozzátehetnénk: bizonyára Cézár-salátáról van szó.) Elsőként a 444.hu írta meg, hogy a törvénycsomag 99. paragrafusában olyan rendelkezés található, amely minden állami tulajdonú gazdasági társaságra vonatkozik, s azok üzleti adatait zárná el a nyilvánosság elől – már amennyiben megismerésük sértené az adott társaság piaci érdekeit. Arra pedig mérget vehetünk, hogy az állami cégek piaci érdekei mindig akkor fognak majd veszélyben forogni, ha számukra kínos adatokat igényel tőlük egy újságíró.

A kormánynak akár még igaza is lehetne abban, hogy »az információszabadság nem korlátozhatja aránytalanul a jogszerű nemzetgazdasági érdeket«. De éppen az MNB-ügy mutatta meg, hogy a titkosítást még véletlenül sem a nemzetgazdasági érdek motiválta, hanem egyszerűen csak Matolcsy György jegybankelnök szennyesére kellett rázárni a mosókonyha ajtaját. Miért hinné el ezek után bárki, hogy másról lenne szó a posta esetében, nem is beszélve az energetikai vagy a távközlési vállalatokról, amelyek köré az új titoktörvény szintén felhúzná a hallgatás falát. Ahogy a jelenlegi kormány az offshore-lovagoktól sem tudott megszabadulni – pontosabban a régiek helyett a sajátjait ültette nyeregbe –, úgy a közpénzek felhasználása terén sem szakított elődei kreatív gyakorlatával. De míg azok legalább az átláthatóság látszatára adtak (lásd üvegzsebtörvény), addig a Fidesz nem alázza meg a választókat holmi látszatokkal.

Ha a postatörvény nem akadt fenn az Alkotmánybíróság szűrőjén, vélhetően a 99-es paragrafus sem fog. S eleve kérdéses, vajon Áder János megtagadná-e a költségvetést megalapozó törvénycsomag aláírását csak azért, mert abban egy apró átláthatatlansági záradék is szerepel (talán nem véletlen, hogy épp ide szuszakolták be). Mindenesetre jól látszik, hogy a kormányzat ezúttal nem blöfföl, hanem teljesen komolyan mondja be az all-int – de ettől még a kísérlet nem lesz kevésbé kockázatos. Míg a Magyar Posta gazdálkodása feltehetőleg keveseket érdekelt, az MNB-bomba detonációját követően egészen más akusztikája van annak, ha a kormány törvényi erővel akarja eltitkolni állami cégek közérdekű adatait a nyilvánosság elől. Akár még az is előfordulhat, hogy az ilyen húzások úgy megingatják a közbizalmat, hogy a Fidesz szép lassan elveszti kormánypárt jellegét.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sitiveni Klein
2016. május 05. 14:36
"Elismétlem. Ha 1 forint költségvetési forrást is kap (pl. Magyar Posta) akkor ne titkolózzon arról, mire költi a pénzünket." Mi szólsz ahhoz, hogy a T.Mobil is kapott költségvetési forrást. (Nem arra gondolok hogy költségvetési intézmény internet meg mobil előfizetésre köt szerződés.) Sőt a közeljövőben más távközlési cégek is kapnak (Uniós forrással kiegészítve!) Postánál vagyunk. akkor ne kötelezzük a Postát arra, hogy tartson fent hivatalt például Bivalyb@nádon. Akkor már piac, legyen piac.
Tintamin
2016. május 05. 12:28
"Megyünk lopni, megyünk lopni, a Matolcsy, meg a Kis Viki, megyünk lopni, megyünk lopni...." Hányózacskóboltot nyitok a napi hírekhez, mert igény van rá. Ugyanitt békemenetes kulcstartó vásárolható..
Pinter68
2016. május 05. 10:53
Sajnos, nem lehet eleget ismételni, hogy amíg a szavazók jelentős része nagyobb figyelmet szentel pár ezer migráns sorsának, mint annak hogy a Fidesz két marékkal harácsolja a közvagyont, addig a jobb érzésű állampolgároknak nincs más lehetősége, mint tűrni és részt venni a kevés számú ellenzéki megmozduláson. Ezzel a mostani törvénymódosítással pedig már azt a lehetőséget is megpróbálják elvenni, hogy ez a nyilvánosság számára egyáltalán kiderüljön.
states
2016. május 05. 08:58
Csak tiszta forrásból. Mert ugyebár ha már Népszavát akarok olvasni, akkor csakis az eredetit, és nem a klónját.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!