Ritka, mint a női politikus – Gender-kérdés a politikában

2017. május 19. 08:34

Az ellenséges szexizmus úgy tünteti fel a nőket, mint akik képtelenek politikai hatalom megtartására, míg a jóindulatú szexizmus racionalizálni tudja, miért jó a nőket a háziasszony szerepében tartani.

2017. május 19. 08:34
Ternovics Fruzsina
Mindset Pszichológia

„Miért érdemes a gender-kérdéssel foglalkozni a politikában is? A demokratikus politika kulcstényezői a részvétel és a képviselet, épp ezért merül fel igényként a képviselők nemének azonos aránya. A nemek esélyegyenlősége a demokratikus berendezkedés egyik alapkövetelménye. A nők jelenléte a törvényhozásban lehetőséget ad a női érdekek képviseletére, megváltoztatja a politikai stílust és kultúrát, ráadásul elősegítheti, hogy a nőket érintő problémákról és megoldási javaslatokról is szó essen.

A főbb döntéshozó testületekben tapasztalható nemi arányok közti egyenlőtlenségért a választók, a pártok és politikusok egyaránt felelősek. Amellett, hogy a nők nem vállalnak kellő számban képviselőjelöltséget, a pártok pedig kisebb arányban jelölnek női jelölteket, a választók többsége nem szavaz nőjelöltre. Milyen pszichológiai tényezők munkálkodhatnak emögött? A válasz a szexizmus és a gender-sztereotípiák.

(...)

Az ellenséges szexizmus úgy tünteti fel a nőket, mint akik képtelenek a gazdasági vagy politikai hatalom megtartására, míg a jóindulatú szexizmus racionalizálni tudja, hogy miért jó a nőket a háziasszony szerepében tartani. A szexizmus ideológiai szinten egy hatásos eszköz arra, hogy a nőket távol tartsa a hatalmi pozícióktól és fenntartsa a status quo-t, a férfi dominanciát. Mivel a politikai hatalmi ambíciók és a vágyott politikai pozíció elérése férfias cselekedetnek számítanak, ezért lehetséges, hogy a szexizmus befolyásolhatja a választók preferenciáit és a törvényhozás résztvevőinek döntéseit.

(...)

A gender-sztereotípiák nemcsak leíróak arra vonatkozóan, hogy milyen a tipikus férfi vagy nő, hanem előíró természetűek is. Meghatároznak kívánt személyiségjegyeket, viselkedést és szerepeket, emellett megfogalmazzák, hogy milyen az ideális férfi és nő.

Milyen szterotípiák élnek az egyes női csoportokkal kapcsolatban? A tradicionális szerepeket betöltő nők – mint például a háziasszonyok, a családanyák, a titkárnők – sztereotipikusan melegszívűek, de inkompetensek, míg a nem hagyományos szerepeket betöltő nők, mint a feministák, női élsportolók, karrierista nők – és ide sorolhatjuk a női politikusokat is – a férfiakhoz hasonlóan bár kompetensek, de sztereotipikusan nem jellemző rájuk a melegszívűség.

A fentiekből is látszik, hogy a nőkhöz társított személyiségjegyek – a férfiakéval ellentétben – nem azok, amelyeket a munka és a politika világában tipikusan értékelnek a felek. Emellett fontos, hogy gender-sztereotípiák előíró jellegűéből adódóan mindazok, akik megsértik ezeket, negatív reakcióra számíthatnak. A létrejött sztereotípiák érzelmi szinten előidézhetnek például irigységet vagy megvetést, amiből könnyen diszkrimináció is kialakulhat az adott csoport irányába.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jamie007
2017. május 20. 11:31
Nyilvánítsa nőnek magát az mszp frakció kollektívan, és meg is van oldva kvótaprobléma.
Dénia
2017. május 20. 10:56
Már megint nem értem. Azt hittem, a gender filozófiája, hogy nem számít, hogy valaki férfi-e, vagy nő. Akkor ezzel nem ellentétes, ha pozitív diszkriminációt követel valaki a nőknek csak azért, mert nőnek születtek? És mi van, ha nem akar annyi nő politikus lenni, mint férfi, mert esetleg pont a női mivoltukból adódóan kevésbbé vonza őket ez az arrogánsan harcos szféra?
Jason Bourne
2017. május 20. 08:12
"Miért érdemes a gender-kérdéssel foglalkozni a politikában is? A demokratikus politika kulcstényezői a részvétel és a képviselet, épp ezért merül fel igényként a képviselők nemének azonos aránya. " Idióta kérdésekkek nem érdemes foglalkozni. Kinek a részéről merül fel amúgy igényként ez a marhaság?
annamanna
2017. május 20. 03:10
Azok a nők, akik bejutnak a parlamentbe, általában nagyon emlékezetes produkciót nyújtanak. Sok pasi meg teljesen láthatatlan, kukul, butul, ül a valagán. Nem mindenkire igaz persze, például Medve Mártát észre sem lehetett venni, amíg ki nem lépett az mszp-ből, és vannak mások is, akik elüldögélnek (pl Mátrai Márta, fidesz). De sok nő tényleg belead apait-anyait, és néha tényleg igaz, hogy a parlamentben egy legény van talpon, Szél Bernadett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!