Utolsó figyelmeztetését küldte Ankara Damaszkusznak

2020. február 19. 13:10

Moszkva nem tartaná jó ötletnek azt, ha Ankara be is váltaná a fenyegetését.

2020. február 19. 13:10

Recep Tayyip Erdogan török államfő szerdán Ankarában a kilátásba helyezett idlíbi török katonai művelet megindításával fenyegette meg a szíriai kormányerőket, amelyek a török vezetés többszöri felszólítása ellenére folytatják offenzívájukat az ellenzéki fegyveresek kezén lévő északnyugat-szíriai tartományban.

Erdogan, aki a kormányzó iszlamista-konzervatív Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) az elnöke is egyben, az AKP parlamenti frakcióülésén felszólalva kiemelte, hogy „küszöbön áll” az idlíbi beavatkozás. Jelezte egyúttal, hogy ezek már Ankara utolsó figyelmeztetései, miután az előkészületeket megtették. A török államfő – szóvivője, Ibrahim Kalin előző napi kijelentését megerősítve – leszögezte: Törökország sajnos nem érte el a kívánt eredményt az idlíbi helyzet csillapítása ügyében másfél hete zajló török-orosz tárgyalásokon. Mindazonáltal hangoztatta: „bármibe is kerüljön, eltökéltek vagyunk, hogy biztonságos helyé tegyük Idlíbet mind Törökország, mind a térségben lakók szempontjából”.

Erdogan először február 5-én szólította fel az Idlíbnél előrenyomuló szíriai kormányerőket, hogy még februárban vonuljanak vissza a Törökország és Oroszország által 2017 májusa óta tervezett északnyugat-szíriai feszültségcsökkentési övezet határához, amelyen Ankara megfigyelőpontokat alakított ki. A török államfő már akkor leszögezte, hogy amennyiben Damaszkusz csapatai nem tesznek eleget a felszólításnak, „Törökország arra kényszerül, hogy maga végezze el ezt a munkát”. A szíriai kormányerők és a török hadsereg között február 3-án és 10-én heves harcok törtek ki Idlíbben, miután Damaszkusz csapatai tüzérségi támadásokat hajtottak végre a török egységek ellen. Az incidensekben 14 török katona vesztette életét, 45 további pedig megsebesült.

Óriási menekülthullámtól tart Ankara

Ankara hetek óta küldi az erősítést a térségbe, valamint a két ország határára, amivel a védelmi minisztérium korábbi közlése szerint a török megfigyelőállások biztonságának szavatolása és az összecsapások leállítása a célja. A Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű erők tavaly áprilisban indítottak átfogó offenzívát a lázadók kezén lévő északnyugati országrész ellen orosz támogatással. Idlíb nagy részét, valamint a vele szomszédos Aleppó, Hama és Latakia tartományok egy részét a Haját Tahrír as-Sám (HTS) ernyőszervezet dzsihadistái, továbbá más kisebb iszlamista milíciák, illetve a török támogatást élvező, mérsékelt felkelő csoportok tartják ellenőrzésük alatt. Az előrenyomulás december közepén vett új lendületet. A damaszkuszi erők műveletei ráadásul annak ellenére fokozódnak, hogy idén január 12-én török-orosz tűzszüneti megegyezés született Északnyugat-Szíriát illetően.

Ankara azért ellenzi Damaszkusz idlíbi offenzíváját, mert attól tart, hogy újabb menekülthullám indul meg Törökország felé. Az ENSZ becslései szerint csak december elejétől mostanáig több mint 900 ezer ember kényszerült lakóhelye elhagyására a harcok dúlta régióban. Erdogan szerdai beszédében a Földközi-tenger keleti medencéjében folytatott török próbafúrásokkal összefüggésben bejelentette, hogy Ankara megvette harmadik fúróhajóját is, amely hatodik generációs, és 11 ezer 400 méteres mélységig tud lehatolni. Az elnök jelezte: a hajó márciusban érkezik Törökországba és – a teszteket követően – a tervek szerint még az idén megkezdi a szénhidrogének utáni kutatást.

Moszkva nem tartaná jó ötletnek a támadást

Egy esetleges török hadművelet a legitim szíriai kormány és annak fegyveres erői ellen Idlíb tartományban a lehető legrosszabb forgatókönyv lenne – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak szerdán Szentéterváron. „Ne a legrosszabb forgatókönyvekből induljunk ki!” – hangoztatta a szóvivő arra a kérdésre válaszolva, hogy Oroszország hogyan reagálna arra, ha Recep Tayyip Erdogan török elnök beváltaná fenyegetését, és újabb hadműveletet indítana el Szíria területén. „Ha Szíria legitim kormánya és fegyveres erői elleni hadműveletről van szó, az természetesen az események alakulásának legrosszabb változata” – tette hozzá.

Az orosz elnök sajtótitkára arra reagált, hogy a nap folyamán korábban Erdogan „utolsó figyelmeztetést” intézett a szíriai kormányerőkhöz, egy „küszöbönálló” török katonai támadással kapcsolatban. Kilátásba helyezte, hogy Ankara biztonsági övezetet alakít ki Idlíbben. Peszkov elmondta, hogy fennmarad az orosz-török kapcsolattartás az idlíbi helyzet további elmérgesedésének megakadályozása érdekében. A szóvivő szerint egyelőre nincsenek arra vonatkozó tervek, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és Erdogan telefonon beszéljen egymással.

Kijelentette, hogy Moszkva elégedett volt a szíriai rendezésről a törökökkel több mint két évvel ezelőtt Szocsiban elért megállapodással. Ez az elégedettség azonban megszűnt, miután militánsok és terroristák számára Idlíb a szíriai fegyveres erők és az orosz katonai objektumok elleni támadásaik kiindulópontjául kezdett el szolgálni. Peszkov nem válaszolt arra a kérdésre, hogy Moszkva készen áll-e egy új megállapodást kötni Ankarával.

(MTI)

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!