A koreai csúcstalálkozót dicséri Merkel és Trump

2018. április 28. 09:19

A német kancellár és az amerikai elnök a Fehér Házban találkoztak: Trump tagadta, hogy hűvös lenne a kapcsolatuk, melyet a kezdetektől fogva nagyszerűnek tart.

2018. április 28. 09:19

Donald Trump amerikai elnök és Angela Merkel német kancellár egyaránt bátorítónak nevezte a két koreai vezető találkozóját, pénteki washingtoni közös sajtóértekezletükön ezen kívül arra figyelmeztettek, hogy Iránnak nem szabad atomfegyverhez jutnia. Mind Donald Trump, mind Angela Merkel rövid nyilatkozattal kezdte a sajtóértekezletetet.      

Trump már várja Kim Dzsong Unt

Trump „bátorítónak” és „történelminek” nevezte a két koreai vezető találkozóját, és reményét fejezte ki, hogy ennek nyomán eredmény is születik majd, hiszen mind a phenjani, mind a szöuli vezető a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítését tűzte ki céljául. „E cél érdekében nem fogjuk megismételni a korábbi amerikai kormányzatok hibáit” – fogalmazott Trump. Leszögezte: az Észak-Koreára gyakorolt erőteljes nemzetközi nyomásnak fenn kell maradnia. Mint mondta: várakozással tekint a Kim Dzsong Unnal tervezett találkozója elé. 

Iránról szólva az amerikai elnök leszögezte: mindent elkövet, hogy Teherán ne tehessen szert atomfegyverre. Később egy újságírói kérdésre válaszolva – amely azt firtatta, hogy az iráni atomalku esetleges felmondása után Washington alkalmaz-e katonai erőt az iráni atomprogram féken tartására – Trump közölte: nem kíván részletekbe bocsátkozni, de mindent elkövet annak érdekében, hogy Iránnak ne legyen atomfegyvere. Megerősítette egyúttal, hogy nyitott az új tárgyalásokra Teheránnal.

Újságírói kérdésre válaszolva Trump megerősítette: valószínűleg jelen lesz az Egyesült Államok jeruzsálemi nagykövetségének megnyitóján.         Donald Trump kitért arra is, hogy a német kancellárral folytatott tárgyalásain érintették az európai biztonság kérdéseit, valamint a NATO-tagsággal járó pénzügyi hozzájárulások emelésének fontosságát is. Az amerikai elnök kijelentette: kormánya elkötelezett az Európával meglévő kereskedelmi viták rendezése mellett.

Nagyszerű a kémia Merkel és Trump között?

Nyilatkozatában Angela Merkel elmondta: az amerikai elnökkel megvitatták az ukrajnai helyzetet, valamint az Oroszország ellen hozott amerikai szankciók ügyét. Az iráni többhatalmi atomegyezményről elmondta: a jelenleg érvényben lévő szerződés nem elégséges, mert csupán lassítja az iráni atomtevékenységet, de nem szorítja korlátok közé Teherán ambícióit. Hangsúlyozta, hogy Berlin mindaddig folytatja a tárgyalásokat Washingtonnal, amíg Trump nem dönt az iráni atomalkuról.

A német kancellár azt is közölte, hogy Németország jövőre hazai össztermékének (GBP) 1,3 százalékát költi katonai kiadásokra, és az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi többletét pedig máris csökkentette. Merkel amellett foglalt állást, hogy az Európai Unió kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat folytasson az Egyesült Államokkal, mert szerinte a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) alkalmatlan a többoldalú megállapodások kimunkálására. 

A sajtóértekezlet előtt Donald Trump és Angela Merkel a Fehér Házban csak mintegy félórás megbeszélést tartott, az elnök kézfogással üdvözölte a német kancellárt, majd a fotózás közben dicsérte Merkelt. „Nagyszerű asszonynak” nevezte, gratulált az újraválasztásához és vitatta, hogy személyes kapcsolatuk hűvös volna. „Nagyszerű a kapcsolatunk, már a kezdetektől fogva ilyen volt” – fogalmazott Trump.

Észak-koreai hírügynökség: Új mérföldkő jöhet

A két koreai vezető történelmi megegyezéséről egyébként az északi ország hivatalos állami hírügynöksége is beszámolt. A KCNA közre adta, előző napi Korea-közi csúcstalálkozó zárónyilatkozatában szó van a Koreai-félsziget teljes atommentesítéséről, és a két ország még az idén lezárja az 1950-53-as háborút, amely csak fegyverszünettel ért véget.

A KCNA Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Mun Dzse In dél-koreai elnök pénteki találkozóját „új mérföldkőnek” és fordulópontnak nevezi a két ország kapcsolatában. A KCNA idézi a demarkációs vonalon fekvő Panmindzsonban lezajlott Korea-közi csúcstalálkozót lezáró közös nyilatkozatot. 

„A közös cél a Koreai-félsziget teljes atommentesítése az atomfegyverekről való lemondással” – fogalmazott a KCNA, amely szerint a két fél megállapodott abban, hogy teljesítik a vállalt kötelezettségeket.

Hírügynökségek rámutatnak arra, hogy a phenjani központi sajtóorgánumok híreiben nemigen szokott megjelenni az „atommentesítés” kifejezés, s bár ez szerepelt a csúcstalálkozó zárónyilatkozatában, maga Kim Dzsong Un nem tett bejelentést arról, hogy országa lemond az atomprogramról. Az észak-koreai állami médiában elhangzottak táplálják a reményt, hogy a két ország közös erőfeszítéseket fog tenni az eddig elérhetetlennek tűnő cél megvalósítása érdekében.

(MTI)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Babivadász
2018. április 28. 10:18
Már mindenki kibékül mindenkivel? Már csak Peti szedi a Béres cseppet? Orbánnal miért nem hajlandó csókolózni senkisem?
3M..
2018. április 28. 09:35
Németország és az Usa joggal tarthat attól, hogy a koreai félszigeten kitörhet a béke. Kim Dzsong Un ezzel a történelmi jelentőségű találkozóval lerakta az egyesült Korea létrejöttének alapjait. Az északi borzalmas katonai erő, fegyelmezettség, párosul a déli szuperfejlett gazdasággal, elektronikai háttérrel. Egy a jövőbeli csoszoni szuperállammal, sem Japán, sem a térség egyetlen állama nem veheti fel a versenyt. A koreai vezető előlépett a első hét legfontosabb vezetők egyikévé a nagyvilágban. Kim Ir Szen és Kim Dzsong Il, biztos kézre hagyta Koreát. Szebb Jövőt!
Berecskereki
2018. április 28. 09:32
Majompuszi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!