Katalán válság: megszavazták a 155-ös cikk alkalmazását a spanyol parlamentben

2017. október 26. 22:09

A spanyol alkotmány 155-ös cikke értelmében a katalán kormány feloszlatását és előrehozott helyi parlamenti választások megrendezését is elrendelheti a spanyol kormány. A spanyol parlament felsőházának eseti bizottsága csütörtök este elfogadta ezt az intézkedéscsomagot.

2017. október 26. 22:09

Megszavazta a spanyol parlament felsőházának eseti bizottsága csütörtök este azt a intézkedéscsomagot, amely az alkotmány 155-ös cikkére hivatkozva a katalán kormány feloszlatását és előrehozott helyi parlamenti választások megrendezését tartalmazza. A spanyol kormány által benyújtott javaslatokat a testület 27 képviselőjéből 22-en támogatták, és 5-en szavaztak ellene. Az elfogadott intézkedésről pénteken tart vitát és szavazást a szenátus plenáris ülésén.

Soraya Sáenz de Santamaría, spanyol miniszterelnök-helyettes a bizottság ülésén a kormány javasalai mellett érvelve arról beszélt, hogy minden kormány kötelessége a törvények betartása és betartatása, ők pedig teljesítik ezen „törvényi, demokratikus és jogi” kötelezettségüket. Mint mondta, egy kormány sem engedheti meg, hogy területén ne legyen teljes a „fejlett demokrácia”, és épp ez az, ami jelenleg történik Katalóniában. A politikus hangsúlyozta: kivételes helyzetben az államnak joga rendkívüli eszközökhöz nyúlni, és ami a 155-ös cikkben szerepel, az nem csak Spanyolországban létezik. Katalóniát „meg kell menteni” azoktól, akik a törvényen kívül helyezik - mondta, hozzátéve, hogy a katalán kormányból mindig hiányzott az egyetértés és a párbeszéd szellemisége.

A szenátus levélben ajánlotta fel Carles Puigdemont katalán elnöknek, hogy személyesen vegyen részt a vitában, aki azonban nem élt ezzel a lehetőséggel. Délelőtt faxon juttatta el állásfoglalását, amelyben a spanyol kormányzati beavatkozás ellen érvelt. Ebben bírálta a spanyol kormányt, amely szerinte jelentősen és indokolatlanul túllépte az alkotmány biztosította kereteket azzal, hogy a jelenlegi katalán kormányt elmozdítaná posztjáról a függetlenségi folyamat miatt. A tervezett intézkedéseket aránytalannak nevezte és szerinte a jelenleginél még súlyosabb helyzetet hoznak létre azzal, hogy megfosztják Katalóniát politikai autonómiájától

Josep Lluís Cleries, a függetlenségpárti Európai Katalán Demokrata Párt (PDeCAT) szenátusi képviselője a bizottság ülését követően kifogásolta, hogy a vitában nem kapott szót a katalán kormány küldöttje. A kormányzati javaslatcsomagot támogató ellenzéki Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) több módosító javaslatot is benyújtott be az eredeti szöveghez, ezek közül elfogadták azt, amely szerint a intézkedéseket fokozatosan vezetnák be attól függően, hogy a politikai körülmények miként alakulnak Katalóniában. Leszavazták viszont azt a szocialista indítványt, hogy amennyiben a katalán elnök maga jelent be előrehozott parlamenti választásokat Katalóniában, az a 155-ös cikk alkalmazásának leállítását vonja maga után. 

A bizottsági ülést megelőző, a kormányzati palotában elhangzott nyilatkozatában Carles Puigdemont katalán elnök közölte: nem ír ki előrehozott helyi parlamenti választásokat Katalóniában.  A politikus hangsúlyozta: kész lett volna ezt megtenni, de nem kapta meg azokat a garanciákat a spanyol kormány részéről, amelyek indokolnák jelenleg ezt a lépést.

(MTI)
(Fotó:MTI/EPA/Toni Albir)

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2017. október 27. 01:13
Igazán "remek" alkotmánya van Spanyolországnak! Aztán még a spanyolok csodálkoznak, hogy Gibraltár nem akar hozzájuk tartozni. Baszkföldet és Katalóniát is csak erőszakkal tudják Spanyolországon belül tartani. Békésen, demokratikusan ugyan nem.
apoa
2017. október 26. 23:22
Erőszak nélkül nincs elszakadás, ez már nyilvánvaló. Ehhez meg nem elég tökösek a katalánok....
kérdés
2017. október 26. 23:02
155
turáni sólyom
2017. október 26. 22:40
Mától vigyázó szemünket Barcelonára vetjük.... Európa demokráciája ott vizsgázik. A népfelség elve, vagy a spanyol politikai elit dönt. The empowerment of the people! Éljen a független Katalónia!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!