Áder János: A párizsinál ambiciózusabb vállalások kellenek a klíma védelmében

2018. szeptember 14. 07:46

Az Egyesült Államok kilépése a párizsi megállapodásból még nem lehetetleníti el az ott vállalt célok teljesítését – jelentette ki az államfő.

2018. szeptember 14. 07:46

Áder János államfő szerint a párizsi megállapodásnál ambiciózusabb vállalásokra van szükség a Föld klímájának védelme érdekében, a San Franciscó-i Global Climate Action Summit konferencia résztvevői éppen ennek elérése érdekében gyűltek össze.

A köztársasági elnök csütörtökön, a konferencia nyitó napján újságíróknak elmondta: a párizsi egyezmény végrehajtásának módjairól már három ízben tanácskoztak az elmúlt két évben. Az államfő azonban nem elégedett.

Nem nézhető tétlenül, hogy Párizs után lelassuljon a folyamat. Ezt ismerte fel többek között Kalifornia kormányzója is, Jerry Brown, aki másokkal együtt Under 2 néven hozott létre egy mozgalmat szövetségi államok, mint Kalifornia, tartományok, mint a németországi Baden-Württenberg, vagy Budapest és más városok részvételével – ismertette az államfő a San Franciscó-i tanácskozás előzményeit.

Mára a kapcsolódó mintegy kétszáz tartomány, város vagy ország 1,3 milliárd embernek adva otthont, jelentős gazdasági erőt képvisel – mutatott rá, hangsúlyozva: az általuk vállalt akár 80-95 százalékos kibocsátáscsökkentés jelentős eredményt hozhat.

Áder János arról is beszámolt, hogy az Egyesült Államok kilépése a párizsi megállapodásból még nem lehetetleníti el az ott vállalt célok teljesítését. Kalifornia mellett még tizenhét szövetségi állam látja úgy, hogy tovább kell haladni az úton, sőt növelni kell a vállalást.

Ráadásul egyre több jelentés szerint a megelőzésből gazdasági előnyök is származnak – tette hozzá.

Az államfő csütörtökön tárgyalást folytatott Nicholas Sternnel, a Világbank egykori vezető közgazdászával, aki már 2006-ban kimutatta a globális felmelegedés elleni harc pénzbeli előnyeit. Áder János elmondta: a közgazdász ma is úgy látja, hogy a modern technológia alkalmazása a veszély elkerülésére lehetőséget ad egy gazdasági fordulatra, egy új ipari forradalomra, és a lehetőséggel élő országok új növekedési pályára állhatnak.

A klímaváltozás ugyan gyorsabb, mint ahogy azt Nicholas Stern 2006-ban látta, ugyanakkor a technológiai fejlődés sebessége is meghaladja a tizenkét évvel ezelőtt remélt szintet. A napelemek ára tíz év alatt a tizedére esett, a napenergia hasznosítása sokkal olcsóbb a vártnál – számolt be az államfő a megbeszélésről.

Nicholas Stern azonban továbbra is fenntartja állítását: a GDP 1-1,5 százalékának felhasználásával megállítható lenne a klímaváltozás, és legalább tízszer akkora későbbi kárt lehetne megelőzni.

Az államfő Jerry Brown kaliforniai kormányzóval is megbeszélést folytatott. Az állam nemrég azt vállalta, hogy 2045-re nullára csökkenti mind az ipar, mind a közlekedés károsanyag-kibocsátását, de az energiatermelést is szén-dioxid-mentessé kívánják tenni – ismertette az államfő.

(MTI)

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Derek Zoolander
2018. szeptember 14. 10:33
Nagyon helyes hogy kormányszinten foglalkoznak ezzel az üggyel, de nemcsak beszélni kellene róla hanem tenni is valamit. Helyi szinten.
Kanóc
2018. szeptember 14. 10:04
"...Az első eredmény a karbonkvóta 1997. évi globális szintű bevezetése volt a kiotói egyezmény keretében. A kvóták részvényként működnek, beindul a kvótakereskedelem. Ám azóta a globális kibocsátás nem csökken, a kvóta alatt kibocsátó fejletlenebb (szegény) országok kvótáit a gazdagok veszik meg, akik termékeik árába beépítik. A szegényebbeket pedig a kvóta korlátozza fejlődésükben. A valódi cél nem a környezetvédelem, hanem a virtuális kvótakereskedelem volt, amellyel óriási haszonra lehet szert tenni. József Attilát idézve „Ki felhőt elád az egen, s a földön telket vesz belőle.”" http://www.demokrata.hu/velemeny/sotetzold-iranyzatok
Kanóc
2018. szeptember 14. 09:59
"...- Hogyan kell védekezni a klímaváltozás ellen? - Védekezni nem, csak alkalmazkodni lehet, amint ezt eleink is tették. Mára azonban a globalizmus hatásos politikai fegyvere lett a klímaváltozás elleni küzdelem, az úgynevezett klímavédelem. Ennek az ideológiai alapja az, hogy a klímaváltozást az emberi tevékenység, a káros anyagok, leginkább a széndioxid kibocsátása okozza, amiért elsősorban az energiatermelő erőművek felelősek. Klímavédelem = környezetvédelem = dekarbonizáció képletet sulykolják. Vagyis a környezetvédelmet a szénmentes un. zöld energiatermelésre egyszerűsítve, a megújuló energiaforrásokat indokolatlanul felértékelik, kivonják még a „piaci szabályozás” alól is. A klímavédelem szinte a globalizmus vallásává vált. A lényeg az, hogy a közösségek higgyenek benne és természetes érdekük fűződjék ehhez a hithez, mivel a vallás az emberiség nagy egyesítője, alkalmas arra, hogy a társadalmi és politikai rendszereket legitimálja. A klímavédelem globalista apostolai ismerik ezeket a kritériumokat. Az időjárás, a klíma olyan valóság, amely minden földi lényt, így minden embert is közelről érint. Az emberi életet valóságosan befolyásolja. A „világvallás” kialakítása szempontjából ez az egyetemesség döntő tényező. Így válhat a globalizáció „tudományos” ideológiai alapjává, vallásává a klímavédelem. Csak (ál)tudományos megalapozottsággal hirdetni kell, minél szélesebb körben, vagyis az egész világon...) (Járosi Márton) https://tinyurl.hu/p8q5/
Kanóc
2018. szeptember 14. 09:37
:-( Hát, klímakérdésben biztos nem Magyarország fogja észhez téríteni Európát, amíg ezt a zöldséget terjeszti. Pedig kiváló koponyáink vannak, ez ügyben is. Fel nem foghatom, Áder miért tolakszik eléjük ezekkel a zagyvaságokkal.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!