Hollandiában inkább eltörölték a véleménynyilvánító népszavazást

2018. július 17. 14:03

Már kétszer szembement a holland nép a holland politikai elittel, ezért inkább eltörölték a véleménynyilvánító népszavazás intézményét. Megkérdeztük a holland Judith Sargentinit, tervezi-e, hogy jogállamisági jelentést ír az ügyről.

2018. július 17. 14:03
Kereki Gergő
Kereki Gergő

A holland parlament felsőháza július 10-én eltörölte a véleménynyilvánító népszavazás intézményét. A nem kötelező népszavazás eltörlésére irányuló javaslatot a 75 felsőházi képviselőből 40 megszavazta. A javaslatot támogatta a kormánykoalíció négy pártja (VVD, CDA, D66, Keresztény Unió) és az SGP (ortodox kálvinista Református Párt) két szenátora.

A kormány szerint a referendum ezen formája csak „zavart” okozott,

hiszen az eredményét nem kötelező figyelembe venni, ezért érdemesebb inkább eltörölni ezt a jogintézményt.

Hollandiában a felsőház júliusi döntéséig két népszavazási forma létezett. Az egyik az ügydöntő, kötelező erővel rendelkező népszavazás, amelynek eredménye a holland törvényhozásra nézve kötelező. A másik az épp most eltörölt véleménynyilvánító népszavazás volt.

A véleménynyilvánító népszavazás intézménye Hollandiában az elmúlt években többször is belpolitikai bonyodalmakhoz vezetett. 

Emlékezetes a 2016-os hollandiai népszavazás, amelyen a holland polgárok döntő többsége, 61 százaléka elutasította az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási szerződés megkötését. A részvétel mindössze 32 százalékos volt, de a szavazás így is érvényesnek minősült, hiszen az érvényességi küszöb mindössze 30 százalék. A holland parlament azonban nem törődött az eredménnyel, és a képviselők végül azt szavazták meg, hogy az EU tartsa fenn az Ukrajnával kötött társulási szerződést.

Véleménynyilvánító népszavazás volt az idei holland voksolás is, amelyen a holland választók elutasították azt a törvényt, amely a titkosszolgálatok internetes tevékenységgel kapcsolatos jogköreinek kibővítéséről szólt. A népszavazáson a szavazásra jogosultak 52 százaléka vett részt, a törvény elutasítása mellett 49,4 százalék szavazott, miközben a törvényt támogatói 46,5 százalékot kaptak. A népszavazást követően a holland kormányfő, Mark Rutte kijelentette, hogy komolyan veszi az eredményeket. A törvény ennek ellenére május 1-én hatályba lépett, ugyanis

a holland törvényhozás végül nem vette figyelembe a voksolás eredményét.

Úgy tűnik, a holland politikusok a jövőben már nem akarnak ilyen kellemetlen népszavazásokba beleszaladni, így inkább megszüntették a véleménynyilvánító népszavazás intézményét.

A „hollandiai helyzet” és a közvetlen demokrácia intézményrendszerének „leépülése” miatt írtunk Judith Sargentini holland európai parlamenti képviselőnek, aki az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel-és Igazságügyi Bizottságának tagja és az európai demokratikus értékek egyik legnagyobb híve.

Megkérdeztük arról, hogy összeegyeztethetőnek tartja-e az európai értékekkel, hogy Hollandiában eltörölték a véleménynyilvánító népszavazást, valamint arról, hogy tervezi-e, hogy a jövőben jelentést készít-e az ügyről.

Cikkünk megjelenéséig nem válaszolt.

Összesen 90 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
matematikus
2018. július 18. 10:47
Bezzeg Magyarországon, ahol azért nem engedték a népszavazást mondjuk Paks 2-ről, vagy arról, hogy lehet-e valaki 2 ciklus után újra miniszterelnök, mert mi, magyarok nagyon tudjuk, hogy az nem lett volna demokratikus!
Kopa
2018. július 18. 08:24
Mióta feltalálták a kettős mércét, azóta a libsiknek papírja van róla, mekkora patkányok. Persze lehet velük vitázni, halhatnak a józan érvekre. Vagy nem.
atila68
2018. július 17. 22:31
A hollandok nácik. Más magyarázat nem nagyon lehet.
CsakÍr
2018. július 17. 21:07
Ha valakit érdekel, mi is történt valójában, és a holland kormány/parlament ezt hogyan értelmezi: https://bit.ly/2zJjBiY továbbá: https://bit.ly/2xFQB8Z nem nagy fáradság, persze nagyobb, mint hangulatot kelteni, meg hamis párhuzamokat vonni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!