Német bíróság: A katalán népszavazás nem volt lázadás

2018. július 12. 14:50

A végsőkig küzdene Carles Puigdemont, és van rá esély hogy szabadlábon teheti ezt.

2018. július 12. 14:50

Fellebbezésre készülnek Carles Puigdemont jogi képviselői a volt katalán elnök kiadatása ellen, amelyet a schleswig-holsteini felsőbíróság hagyott jóvá – derült ki Gonzalo Boye ügyvéd csütörtöki Twitter-bejegyzéséből. A függetlenségi politikus védője ugyanakkor örömét fejezte ki amiatt, hogy a kiadatást a kisebb súlyú bűncselekménynek számító „közpénz hűtlen kezelése”, nem pedig lázadás miatt látta indokoltnak a német bíróság. Vagyis ha a német bíróság végül elutasítja a kiadatás elleni fellebbezést, és a volt elnököt átadják a spanyol hatóságoknak, akkor is kizárólag ebben a vádpontban lehet majd felelőségre vonni – hangsúlyozta.

„Legyőztük az állam legfőbb hazugságát. A német igazságszolgáltatás cáfolta, hogy az október 1-jei referendum lázadás lett volna” - írta Carles Puigdemont szintén Twitter-oldalán. Szégyenletesnek és igazságtalannak nevezett minden pillanatot, amelyet társai a börtönben töltenek, és hozzátette, hogy a végsőkig harcolnak, és győzni fognak.

„Ez nagy hír!” – reagált Quim Torra jelenlegi katalán elnök, aki ugyanezen az internetes közösségi oldalon kifejtette: a döntés újból bizonyította egy olyan bírósági ügy „félrevezetéseit és hazugságait”, amelynek el sem kellett volna kezdődnie.

„A bírósági döntéseket nem minősítik, hanem tiszteletben tartják” – válaszolta a témával kapcsolatban feltett újságírói kérdésre Pedro Sánchez spanyol kormányfő Brüsszelben, a NATO-csúcson tartott sajtótájékoztatóján. Carles Puigdemont tavaly októberi leváltása óta él önkéntes száműzetésben külföldön. Március 23-án a spanyol legfelsőbb bíróság európai elfogatóparancsot adott ki ellene. Két nappal később a német rendőrség őrizetbe vette Schleswig-Holstein tartományban, miután Dániából belépett Németországba. Feltételes szabadlábra helyezése után, a német hatóságok jóváhagyásával április elején Berlinbe utazott, ahol azóta várja kiadatási eljárásának lezárultát.

A volt elnök, kormányának tagjai és az előző katalán parlament elnökségének több tagja ellen március végén emeltek vádat Spanyolországban a tavaly október 1-jén alkotmányellenesen megtartott és rendőri erőszakba torkollott függetlenségi népszavazás megrendezése, valamint a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása miatt.

(MTI)

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sulammit
2018. július 12. 20:20
Én a katalánokkal vagyok!
Harangláb
2018. július 12. 19:58
Nem kell ahhoz bírónak lenni, hogy belássa bárki, egy népszavazás kezdeményezését csak egy diktatúra tekinthet lázadásnak...A spanyoloké meg nem diktatúra, vagy mégis?!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!