A „szabad világ vezetője” és az alfahímek

2017. március 20. 12:56

Az amerikai keménykedés/szövetségesi elbizonytalanodás tovább erősítheti az európai haderő létrehozásával kapcsolatos gondolkodást.

2017. március 20. 12:56
Prőhle Gergely
Messzelátó

„Angela Merkel is látott már pályafutása során néhány alfahímet, így aligha rettent meg tárgyalópartnerétől, bár mondjuk így is kínos volt, amikor a fotósok kérésére megejtendő kézfogást Trump mintha nagyon nem akarta volna. Vagy amikor a Trumpék Obama idején történt lehallgatására vonatkozó kérdés érkezett, akkor az amerikai elnök látszólagos derűvel állapította meg, hogy ez a sors bizony összeköti őt Merkellel – utalva ezzel a kancellár mobiltelefonjának az amerikai titkosszolgálat által történt korábbi lehallgatásra.

Az ellentétek legfőbb oka azonban természetesen a pénz. A németek nagy kereskedelmi többlete a Trump féle szótárban az »unfair« jelzőt érdemli csak ki, amire csak állami protekcionizmussal lehet válaszolni. Hogy miként akarja persze az amerikai elnök mondjuk az egyértelműen státuszszimbólumnak számító német autókat hazaiakkal helyettesíteni, ezt minden bizonnyal még ő sem tudja, mindenesetre a szándék egyértelmű. Még egyértelműbb volt az az üzenet, amit Trump már a kancellár elutazása után, szombaton eresztett utána, hol máshol, mint twitteren. E szerint Németországnak súlyos pénzeket kell fizetnie azért a védelemért, amit a NATO és az USA által élvez. Hogy itt van némi igaza az amerikai elnöknek, azt jelzi az az igyekezet, ahogy a kancellár már Washingtonban többször elismételte: a költségvetés 2 százalékát még nem érik el a katonai kiadások, de a Wales-i NATO-csúcson Németország is ígéretet tett: 2024-ig ez majd bekövetkezik.

Viszont az ilyen amerikai keménykedés/szövetségesi elbizonytalanodás tovább erősítheti az európai haderő létrehozásával kapcsolatos gondolkodást, bár annak valódi hatékonysága egyelőre nagyon is kérdéses.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gregorius
2017. március 20. 21:34
A németek azzal is válaszoltak, hogy a NATO mellett, ENSZ és Uniós, katonai jellegű missziókban is részt vesznek, ami szintén kiadással jár, de 2024-re teljesítenek.
Akitlosz
2017. március 20. 17:56
"a költségvetés 2 százalékát még nem érik el a katonai kiadások, de a Wales-i NATO-csúcson Németország is ígéretet tett: 2024-ig ez majd bekövetkezik." Azaz húzzák az időt a NATO tagállamok, hátha nem is kell emelniük a katonai költségvetésüket. 2024-ben már az is lehet, hogy nem is Trump lesz az amerikai elnök. Ha tényleg meg akarnák emelni a katonai költségvetésüket a NATO-ban szabotáló államok, akkor azt bármikor megtehetnék, akár már eddig is megtehették volna. Magyarország 18 éve NATO tag,d e még eddig sohasem tartotta be ezt a 2%-os szabályt, mégsem rúgták ki emiatt és más tagállamokat sem. Azaz úgy tűnik, hogy büntetlenül lehet lazsálni. Trump sem igazán fenyegeti a renitens tagállamokat, mert mi is lenne a NATO-ból a NATO szabályait be nem tartó 24 tagállam nélkül?
Akitlosz
2017. március 20. 17:51
"Hogy miként akarja persze az amerikai elnök mondjuk az egyértelműen státuszszimbólumnak számító német autókat hazaiakkal helyettesíteni, ezt minden bizonnyal még ő sem tudja, mindenesetre a szándék egyértelmű." Pedig erre a dologra van már egy évezredes megoldás. Úgy hívják, hogy vám. Aki olyan külföldi terméket akar amiből van megfelelő hazai is ő fizessen többet érte! Ez megvédi a hazai gazdaságot, munkahelyeket stb. Persze nem szabad, hogy a vám túl magas legyen, de az sem jó, ha nincsen vám. Az optimális mértékű vám viszont segít.
mokány
2017. március 20. 16:52
Direkt van így: Az amerikai haderőt megháromszorozzák, az európait leépítik. A megszállást növeli amerika, a költségeket meg kifizettetné .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!